ÁLLATVILÁG

Minden amit az állatokról tudni kell.

 

Tudnivalók

A KUTYATARTÁS TITKAI

 

Bevezetés

Az ember és a kutya barátsága már több mint tízezer éve tart. Az idők során ez a kapcsolat a különböző fajok között létező egyik legszorosabb kapcsolattá tökéletesedett. Kutyákat a világ minden pontján tartanak más és más okból. Valaki csak egy hű társat keres bennük, másoknak nagy szolgálatot tesznek azzal, hogy őrzik a házat, vagy terelik az állatokat. Sok országban pedig a vakok, a siketek és a fogyatékos emberek életét teszik teljessé.

A kutyatartás nagy felelősséget ró a gazdára, egyedül tőle függ, hogy kutyájára milyen sors vár. Ezért a kutyatartásról nem szabad elhamarkodni a döntést. A kutyák társaságkedvelők, kiegyensúlyozott étrendre, sok mozgásra és rendszeres orvosi ellenőrzésre van szükségük ahhoz, hogy egészségesek és barátságosak maradjanak. Nagyságuktól, színüktől és fajtájuktól függetlenül mindannyian hűséges, odaadó és szerető barátaik embertársaiknak, akikkel eggyütt élnek ezen a Földön.

A lakóhely

Ha a kutya a szabadban tölti napjai nagy részét, gondoskodnunk kell arról, hogy a nagy meleg vagy éppen a nagy hideg elől egy elég nagy, jól elszigetelt és védelmet nyújtó kutyaházba húzodhasson. A kutya még inkább otthon érzi majd magát, ha a házába egy, már a lakásban nem használt szőnyeget terítünk. Néha elkerülhetetlen, hogy kutyánkat megkössük. Ilyenkor a legkíméletesebb megoldás, ha egy hosszú rudat feszítünk ki a kerítés és a kutyaház közé, amely mentén kedvére szaladgálhat. Láncot vagy kötelet soha ne használjunk, mert ebbe a kutya belegabalyodhat, megsérülhet. Azt azonban soha ne felejtsük el, hogy kutyánkat nem szabad állandóan megkötve tartanunk - egy erős, biztonságos kerítés ugyanúgy megvédi a kutyát az elkóborlástól, mint a lánc.

 

Az étrend

A kutya csak akkor maradhat egészséges és tarthatja meg jó formáját, ha fehérjében és rostanyagokban gazdag táplálékot adunk neki. Az üzletekben kapható kutyatápok összetétele biztosítja az optimális, kiegyensúlyozott étrendet. Az emberi koszt maradéka nem elegendő a kutya testsúlyának megtartásához és az izmok fejlődéséhez. A hegyes csontok pedig még veszélyesek is lehetnek, mivel megakadhatnak a kutya torkán, vagy még komolyabb problémát is okozhatnak a nyelőcsőben. Ne feledkezzünk meg mindennap friss vizet adni a kutyának.

 

A mozgás

A szabadban végzett rendszeres mozgás biztosítja a kutya jó közérzetét. Nap mint nap egy ketrecben, lakásban vagy egy szűk udvarban ülni nagyon unalmas a kutyának, unalmában sokszor ugatásba fog, ami a gazdin kívül a szomszédokat is zavarja. Napi egy, lakásban tartottaknál három-négy kiadós séta és egy kis labdázás vagy játék felkelti és fenntartja a kutya figyelmét, aktivitását egész napra, a búskomorsága, rongálási kedve is megelőzhető.

 

A tisztaság

A piszkos, elhanyagolt környezet sok olyan élősködőnek (például: bélférgek, bolhák, tetvek, kullancsok) kedvez, amelyek rossz napokat okozhatnak a kutyának. Ha már észrevettük ezeket az élősködőket kutyánkon, leghelyesebb, ha állatorvoshoz fordulunk segítségért. A legjobb megoldás azonban a megelőzés, azaz, ha a kutya házát, szőnyegét és közvetlen környezetét rendszeresen takarítjuk, fertőtlenítjük. Ajánlatos félévente féregteleníteni az állatokat.

 

Az oltások

A kutyákat sok olyan betegség érheti, amelyek veszélyeztetik életét, és amelyek gyógyítása rendkívül hosszadalmas és költséges. Tehát jobb, ha ezeket a betegségeket megelőzzük, és kutyánkat beoltatjuk ellenük. Ez nem csupán a betegség megelőzését jelenti, hanem hosszú távon sokat spórolhatunk vele, és csökkenthetjük a fertőződés kockázatát is. A veszettség elleni kötelező oltást és a kombinált oltásokat évente meg kell ismételni.

 

A bunda tisztán tartása

Kutyánknak több szempontból is jó szolgálatot teszünk bundájának rendszeres tisztításával. Először is, szőrét megszabadítjuk a piszoktól, a gubancoktól, és közben azt is ellenőrizhetjük, hogy vannak-e a bundájában élősködők. Ha már kölyökkorban hozzászoktatjuk kutyánkat szőrének keféléséhez, sokkal egyszerűbben tudunk majd bánni vele, és könnyebben fog barátkozni is, ezenkívül ez egy kellemes, pár perces eggyüttlét a kutyánkkal. Használjunk kutyasampont, különböző bolhátlanító szereket és bolhaírtó nyakörvet.

Hasznos tudnivalók bársonytappancsos családtag érkezésekor

tesok_cirmos_es_fekete.jpg

FELKÉSZÜLÉS, VÁSÁRLÁS:

*Alomtálca (kb. 30*50cm-es, mert ha kisebb, akkor az kényelmetlen a cicának, pláne ha nagyobbra nő). Ezt érdemes akár egy vastagabb fóliával kibélelni és úgy beleönteni az almot, hogy mindig könnyű legyen az elhasználódott almot 1-5 hét után (minőségtől függ) teljesen kicserélni, annak ellenére, hogy az alomból naponta kiszedjük amit a cica bele kis és nagy vécézett. Az alomtálca teljes fertőtlenítése a teljes alomcserével együtt ajánlott (pl. Domestossal átmosni). Ez persze benti cicáknak szükséges.

*Alomlapát. Szintén benti cicának. Nem árt azért egy műanyag kanál sem.

*Jó minőségű, kiváló nedvszívó alom például: Rossmanban kapható Winston alom, Freshnapf áruházban kapható Multifit Ultra Comfort alom (az alom időnkénti teljes cseréje (kb. 5-6 hetente) szükséges a higiénia miatt - nem pedig folyamatos utántöltése, ahogy a legtöbb almom csomagolásán írják) benti cicának.

*Tálkák (1db tál víznek, 1 db száraztápnak és 1 db konzervnek cicánként)
lehetőleg porcelánból (a műanyagra némely cica allergiás lehet, és a porcelánból könnyebb enni, mert nem csúszik el, tisztítani is könnyebb)

*Cicajátékok (pl. kislabda, egérke, kalapgumira felszerelt labda/csörgő stb.)

*Kaparófa (benti cicának), egy magasabb (35-40cm magas) farönk is megteszi, de a kaparófa az igazi.

*Kuckó és/vagy kosárka (ez utóbbi hasznos, ha a cica kiskorában volt az anyukájával ill. ha a kiscica az alomban akar tartózkodni akkor is, ha nem vécézik)

*Tápok (nem csak egy fajta – legyen közte jobb minőségű is. Kismacskának fontos a Junioros feliratú étel a megfelelő fejlődéshez. A táp között legyen olyan is, amiben a szőrlabdák kialakulása elleni összetevő van (pl. maláta). Kerüljük a sok színezett tápot. Ahogy embernek, úgy állatnak sem tesz jót a mesterséges színezék. Ivartalanított cicának érdemes olyan tápot is venni, amit kifejezetten ivartalanított (’steriled’) cicáknak fejlesztettek ki.

*Konzervek (darabos és pástétomos is legyen közte)

*Jutalomfalatok (ezeket nem kell gyakran adni, mert ezek sokszor a legrosszabb minőségű vágóhídi maradékból készülnek), de a cicák szeretik, így lehet adni nekik egy-egy keveset. Halat ritkábban kapjon (max. heti 1-2 alkalom) a cica, mert nehézfém tartalma káros a cica veséjére és májára. Lerakódik ezekben a szervekben és onnan soha nem ürül ki. Fűszerezett ételek sem tesznek jót a szervezetének, bármilyen hagymás ételt (roncsolja a vörösvérsejteket!) pedig tilos adni a cicának!

*Szállítódoboz, amiben kényelmesen elfér a cica (tehát meg tud fordulni benne). Egy dobozból pl, orvoshoz szállításkor könnyen kiszökhet.

*Egy kis cserépben termesztett , ha benti cica lesz, nagyon fontos a jó emésztéshez. Malátás szőroldó krémpaszta (pl. Gimpet gyártótól a Malt-Soft szőroldó krémpaszta) egy év felett már kulcsfontosságú benti cicánknak. Havonta kapjanak belőle egy párszor. Ha azt látjuk, alig eszik a cicánk, esetleg hány (ez valószínű a szőrlabda miatt van), akkor adjunk neki 5 napig a pasztából 5-5 centis csíkokat.

cic7.jpg

Egy cicák tartásáról szóló könyvet is érdemes elolvasni a cica befogadása előtt.

Amikor a cica megérkezik hozzánk és kivesszük a szállítódobozból első dolgunk az legyen, hogy rátesszük az alomra! Innen fog felfedezőútra indulni és így később is könnyen megtalálja a cicavécét miután felfedezte új helyét. FONTOS, HA KINTI CICÁNK LESZ, AKKOR IS AZ ELSŐ 1,5-2 HÉTBEN BENTI ZÁRT HELYEN TARTSUK A CICÁT (ide is kell alomtál és alom, még ha később kint fog vécézni a cica akkor is!), MERT MÁSKÉPPEN NEM SZOKJA MEG AZ ÚJ HELYET! 1,5-2 hét után már megszokja, hogy hol, kitől kap ételt és szeretetet, ezután, már ha kiengedjük sem megy messzire, visszajön a gazdihoz.


 




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 1
Heti: 4
Havi: 10
Össz.: 3 697

Látogatottság növelés
Oldal: tudnivalók
ÁLLATVILÁG - © 2008 - 2024 - allatvilagunk.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »